Çerkezköy / Tekirdağ
0533 408 69 39

Kolesterol Nedir ? Kolesterolü Yükselten Besinler Nelerdir?

17.02.2021
108
Kolesterol Nedir ? Kolesterolü Yükselten Besinler Nelerdir?

Kolesterol Nedir ? Kolesterol vücudumuzda hücrelerin ve hücre içi yapılarının bileşiminde görev alan, vücudumuzun fonksiyonlarında önemli görevi bulunan bir yapı taşıdır. Kolesterolün görevleri, vücudumuzu deri altında yer alan mikroplara karşı korumak, sinirsel dokuları güçlendirmek ve vücudun su dengesini düzenlemektir. Kolesterolü yükselten gıdalar tüketmek kötü huylu kolesterolün yükselmesine neden olabilir.

kolesterol-nedir

Kolesterol vücuttaki hücrelerde yer alan kan yağı olarak nitelendirilmektedir. Kolesterolün çok fazla düşmesi ya da yükselmesi hayati fonksiyonların bozulmasına neden olabilir. Kolesterolün çok düşmesi fonksiyon bozukluğu ve çocuklarda gelişim bozukluklarına neden olur. Kolesterolün çok yükselmesi ise beyin ve kalp damarlarında tahribatlara neden olmaktadır. Peki genel olarak kolesterol nedir ve çeşitleri nelerdir?

Kolesterol Nedir ?

kolesterol-nedir

Kolesterol Nedir

Kolesterol nedir sorusunun en basit cevabı şudur; Kolesterol vücudumuzdaki hücrelerin tamamında yer alan yağlı, mumsu bir maddedir. Bir insanın vücudu gün içerisinde ihtiyacı olan kolesterolün 4/3’ünü kendisi üretmektedir. Kolesterolün asıl üretim yeri karaciğerdir. Zira bir insanın günlük kolesterolünün %70’ini karaciğer üretmektedir. Kolesterolün geri kalan kısmını ise tükettiğimiz peynir, beyaz ve kırmızı et ve yumurtadan elde ederiz. Ayrıca gerekli olduğunda üreme organı, böbrek üstü bezi ve ince bağırsakta da kolesterolün üretimi yapılmaktadır.

kolesterol-nedir

Hücrelerin dayanıklılığı için önemli olan kolesterolün varlığı sağlığımız ve hayatımız için oldukça önemlidir. Çünkü üreme organlarının işlevleri bile kolesterolümüzün vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Seks hormonları olan östrojen ve testosteron kolesterolün vasıtasıyla üretilmektedir. Kolesterolün iki farklı çeşitleri bulunmaktadır, bunlar Hdl kolesterol ve Ldl kolesterol olarak ikiye ayrılmaktadır.

LDL ve HDL Kolesterol Nedir?

kolesterol-nedir

Ldl kolesterol karaciğerimizde üretilen ve kolesterolü kan aracılığıyla taşıyan moleküler proteinlerdir. Ldl genel anlamıyla kötü kolesterol olarak biliniyor olsa da yararları da bulunmaktadır. Ancak zararlı yönleri daha fazla olduğundan vücudumuzda fazla miktarda bulunduğunda sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Vücuttaki anti oksidan ve amino asitleri diğer hücrelere taşıyan kötü kolesterolün negatif etkileri daha fazladır.

kolesterol-nedir

Ldl kolesterol vücutta yüksek miktarda bulunduğunda kalp büyümesi, damar sertliği ve kalbe yetersiz kan ulaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle de damar tıkanıklığına neden olduğundan vücuttaki seviyesinin yükselmemesine dikkat edilmelidir. Kötü kolesterolün yükselmesi ani felçlere de neden olabilmektedir.

kolesterol-nedir

Hdl kolesterol ise Ldl’nin aksine vücutta ne kadar fazla bulunursa o kadar yararlıdır. Hdl’nin yüksek olması damar tıkanıklığına neden olan kötü kolesterolün sindirim sistemi aracılığıyla vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

Kolesterol Nedir? Kolesterolü Yükselten Yiyecekler Nelerdir?

kolesterol-nedir

İyi kolesterol olarak bilinen Ldl kolesterolün yükseltilmesi sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Kötü kolesterolü ne düşürür diye merak ediyorsanız listemizde bulunan besinleri tükettiğiniz takdirde iyi kolesterolünüz yükselir ve kötü kolesterolünüz ise düşmektedir. İşte iyi kolesterolü yükselten gıdalar ve faydaları;

kolesterol-nedir

Zeytinyağı: Ayçiçek yağı ve tereyağına göre daha az işlendiği için daha faydalı olan zeytinyağı tüketmeniz iyi kolesterolünüzün yükselmesini sağlayacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta zeytinyağı yüksek kalorili olduğu için günde 2 kaşıktan fazla tüketilmemelidir.

kolesterol-nedir

Sarımsak: Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kötü kolesterolü düşürdüğü için damar tıkanıklığının da önüne geçmektedir. Ayrıca iyi kolesterolün de yükselmesini sağlamaktadır.

Balık: Yüksek oranda Omega 3 içerdiği için Hdl kolesterolün yükselmesini sağlamaktadır. Bu nedenle kan basıncını da düzenleyerek kanın pıhtılaşmasını engeller ve damar tıkanıklığı riskini de azaltır.

kolesterol-nedir

Fındık: Fındık iyi kolesterolü yükselten E vitamini ve lifler içerdiğinden kötü kolesterolün de düşmesine yardımcı olmaktadır. Somon balığı, hamsi, ton balığı ve sardalye birer Omega 3  ve B12 vitamini kaynağıdır.

Yulaf: Lif içeren yulaf kötü kolesterolün düşmesine ve iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olur. Ayrıca lif içeren erik, armut ve elma gibi yiyecekleri de tüketebiliriz.

LDL Kolesterol Yüksekliği

kolesterol-nedir

Kötü kolesterol olarak bilinen Hdl kolesterolün yükselmesi pek çok sağlık sorununa neden olmaktadır. Kötü kolesterolü yükselten gıdalar özellikle yüksek oranda yağ içeren gıdalardır. Bu yağlar ve kolesterole etkileri şunlardır;

Trans Yağ Oranı Yüksek Besinler

kolesterol-nedir

Trans yağ içeren gıdalar doymuş yağ oranı yüksek olduğundan Ldl kolesterolün yükselmesine neden olmaktadır. Bu yağlar genellikle çerezlerde, kek ve böreklerde, ekmekte, margarinde ve kızartılmış ürünlerde bulunmaktadır.

Doymuş Yağ Oranı Yüksek Besinler

kolesterol-nedir

Buzdolabı veya oda sıcaklığında iken katılaşan doymuş yağlar palmiye yağı, kuzu eti, sığır eti, tereyağı ve Hindistan cevizi yağında bulunmaktadır. Bu gıdaların tamamı kötü kolesterolün yükselmesine neden olmaktadır.

Kolesterol vücutta dengeli bir biçimde bulunduğunda oldukça yararlıdır. Ancak Ldl kolesterolün yükselmesi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu sebeple kolesterolünüzü dengede tutmaya ve sık sık sağlık kuruluşlarında kolesterolünüzün ölçümünü yaptırmaya dikkat edin.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: