Çerkezköy / Tekirdağ
0533 408 69 39

5 Adımda Arı Zehri Nedir | Arı Zehri Faydaları Nelerdir?

06.10.2021
148
5 Adımda Arı Zehri Nedir | Arı Zehri Faydaları Nelerdir?

Arı zehri nedir? Son zamanların dikkat çekici konularından biri olan arı zehri faydaları bakımından her derde deva diyebileceğimiz bir ilaçtır. Ülkemizde henüz yeni yeni üretimine başlanılan bu ürünün ne işe yaradığı ve fiyatının ne olduğu oldukça uzun bir süredir araştırılmaktadır.

Bilindiği üzere arılar sağladığı yararlar bakımından adeta doğal eczanelerdir. Sütünden, peteğinden, polenlerinden ve balından aktif olarak yararlandığımız arılar insanlar için önemli hayvanlardır. Peki, arı zehri faydaları nelerdir?

Arı Zehri Ne Demek? Arı Zehri Nedir Nasıl Üretilir?

arı zehri nedir? arı zehri faydaları nelerdir?

arı zehri nedir? arı zehri faydaları nelerdir?

Öncelikle arı zehrinin faydalarının ne olduğuna giriş yapmadan arı zehri ne demek sorusuna yanıt verelim. Arıların zehirleri, normal standartlarda hiçbir bireye zarar verecek düzeyde değildir. Arının zehri herhangi bir alerjik durum söz konusu değilse, sağlık açısından son derece faydalıdır.

Arı zehri nasıl üretilir kısmında ise, arıcıların bu iş için zahmetli aşamaları yerine getirdiğini söyleyebilmek mümkündür. Arı zehri işçi arıların zehir bezlerinde üretilerek, zehir torbalarında depolanmaktadır. Arılar özellikle petek gözlerinden çıktıktan yaklaşık 12 gün süre sonunda maksimum zehir üretebilme seviyesine ulaşmaktadır.

20 günlük olduklarında ise bu zehir üretme kapasiteleri sonlanacaktır. İşte bu 8 günlük süreçte, elde edilen arı zehri aparatı kullanılarak arıların yaşam alanlarına bir cam yerleştirilmektedir. Bu camların altından elektrik akımı verilerek arıların zehrinin salgılaması sağlanır.

Sonrasında ise damıtma yöntemi ile burada arı zehri biriktirilmesine devam edilmektedir. Kuruyan arı zehri alınarak direkt olarak toz formuna getirilmektedir. Arı zehri üretim aşamasının oldukça zor ve zahmetli olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Ancak arıların bu işlem sırasında canı yanmamaktadır.

1- Arı Zehri Ne İşe Yarar? Arı Zehri Neden Oluşur?

arı zehri nedir? arı zehri faydaları nelerdir?

Arı zehri nedir? Arı zehri ne işe yarar konusunda söylenebilecek pek çok fayda bulunmaktadır. Arılar zehrini, dış ortamda algıladıkları tehditler karşısında salgılamaktadır. Bu nedenle bu zehir genel olarak pek çok alerjik bünyeli insanda ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Ancak alerjik olmayan bünyelerde sağladığı faydalar ise, birçok hastalığa çare olacak niteliktedir.

2- 1 Kovandan Ne Kadar Arı Zehri Çıkar?

arı zehri nedir? arı zehri faydaları nelerdir?

Arı zehri nedir? 1 kovandan ortalama olarak 1 gram jel arı zehri çıkmaktadır. Ancak toz formunda 1 gram arı zehri elde etmek için, ortalama 4-6 kovana ihtiyaç duyulmaktadır. Sistematik olarak 1 gram arı zehri için ortalama 15 bin arı çalışmaktadır. Arı zehri toplanırken herhangi bir zayiat ile karşılaşılması olanaksızdır.

3- Arı Zehri İçeriği Nedir? Arı Zehrinin Faydaları Nelerdir?

arı zehri nedir? arı zehri faydaları nelerdir?

Arı zehri köpüğü nedir? Köpük ya da toz formu olarak iki farklı türü bulunan arı zehri Hyaluronik asit açısından zengindir. Bu nedenle elde edilen zehrin büyük bir kısmı arı zehri kremi yapımında kullanılmaktadır.  Arı zehri kremi fiyatı ve yorumları için tıklayınız.

Bunun yanı sıra arı zehri içeriği arasında fosfolipaz A2, dopamin, hitamin, seretamin ve nor adrenalin bulunmaktadır. Arı zehrinin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Arı zehri melittin isimli madde sayesinde, hücre yenilenmesini desteklemektedir.
 • Arı zehri nedir konusunda güçlü bir Antienflamatuar olduğu söylenebilecektir.
 • Yine melittin maddesi, HIV’ın neden olduğu hasarı azaltabilmekte ve tedavi edebilmektedir.
 • Ayrıca arı zehri analjezik etkisi sayesinde ağrı kesicidir.
 • İçerdiği Hyaluronik asit, yaşlanmayı geciktirmekte ve cildin daha elastik bir görünüme ulaşmasını desteklemektedir.
 • Arı zehri ortopedik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle romatizmadan çok faydalı sonuçlar doğurduğunu söyleyebilmek mümkündür.
 • Doku sertleşmesi ve doku veremine iyi gelmektedir.
 • Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olasılığını büyük ölçüde azaltmaktadır.
 • Cilt rahatsızlıkları olan egzama ve sedef hastalığının neden olduğu lekeleri gözle görülür düzeyde azaltabilecektir.
 • Alerjik hastalıkların neden olduğu belirtileri ortadan kaldırabilecektir.
 • Arı zehri kronik yorgunluğu tamamıyla giderebilecektir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır.
 • Gribal enfeksiyonlar olan nezle ve grip başta olmak üzere tüm kış hastalıklarında etkilidir.

4- Arı Zehri Tedavisi Nedir? Arı Zehri Hangi Hastalığın Tedavisinde Kullanılmaktadır?

arı zehri nedir? arı zehri faydaları nelerdir?

Arı zehri nedir? Bu denli faydaları olduğu bilinen arı zehri son birkaç yıldır bu hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlamaktadır. Ortopedik, romatizmal, gribal, kalp, fıtık ve cilt hastalıklarının büyük bir kısmında arı zehri tedavisi uygulanabilecektir. Arı zehri tedavisinin asıl amacı hastalığın ve semptomlarının tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

5- Arı Zehri Nedir? Arı Zehri Nasıl Kullanılır?

arı zehri nedir? arı zehri faydaları nelerdir?

Arı zehri nedir konusundan kapsamlı olarak bahsedildikten sonra arı zehri nasıl kullanılır konusunda da bilgi verilmelidir. Arı zehri ağırlıklı olarak toz formuyla kullanılmaktadır. Kuru arı zehrinin suyun içerisinde eritilerek tüketilmesi önerilmektedir. Arı zehrinin çay kaşığının ucu ile alınması ve suyla eritilmesi yeterli olacaktır. Kuru ya da sulandırılmış olan arı zehri ağzı sıkıca kapatıldığı takdirde, buzdolabında birkaç ay saklanabilecektir.

6- Arı Zehri Fiyatı Nedir?

arı zehri nedir? arı zehri faydaları nelerdir?

Arı zehri nedir? Bu kadar zorlu yollarla elde edilen arı zehri ne yazık ki yüksek fiyatlardan alıcı bulmaktadır. Özellikle Türkiye günümüzde birçok ülkeye arı zehri ihraç etmektedir. Arı zehri fiyatları 2021 yılı itibariyle yurt içinde gramı 400-500 TL’den satışa sunulmaktadır. Yurt dışında ise bu rakam 700-800 TL’yi bulabilmektedir. Hamilelikte bal yemek zararlı mı yazımızı okumak için tıklayınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: